Wewnętrzny sabotaż, czyli dlaczego nie dostaję tego czego chcę.

październik 19, 2016
 • Sabotowanie samego siebie

  Każdy człowiek popełnia błędy i podejmuje decyzje prowadzące do porażek. Zdarza się nawet, że dzieje się to przez dłuższy okres czasu lub nawet całe życie.

  Sam znam wiele osób specjalizujące się wręcz w auto destrukcji przez lata niszcząc swoje zdrowie, relacje i wszystkie osiągnięcia.

  Dlaczego tak się dzieje, ze możesz pozwalać sobie na rujnowanie zamiast tworzenia? Z czego to wynika?

  Pozwól, że przybliżę Ci mechanizm, który to powoduje. Mechanizm odpowiadający za wewnętrze sabotowanie siebie samego. Za wszystkim stoi samoocena i poczucie wartości tego, kim jesteś.

  Niski poziom poczucia własnej wartości wpływa na działania, jakie podejmujesz, generując tendencje do sabotowania wszystkich twoich wysiłków. W związku z tym rzeczy nie idą tak, jakbyś chciał. Możesz czuć, że masz pecha, lub wręcz Bóg karze Cię w jakiś sposób. W rzeczywistości sam wymierzasz karę. Robisz to poprzez swoje zachowania, których czasem nawet nie jesteś świadomy.

  Dzieje się to w podobny sposób jak w przypadku alkoholika, który wie, że pije, jednak nie widzi w tym problemu. Być może nawet masz świadomość swojego zachowania, jednak nie zdajesz sobie sprawy z jego destrukcyjnego wpływu.

  Takie zachowanie jest źródłem sabotażu w obszarach finansów, relacji, edukacji czy kariery zawodowej. W takich sytuacjach można postawić sobie następujące pytania:

  Jak wysoko chciałbyś się wznieść? Jak długo będziesz w stanie wytrzymać tam, gdzie w tej chwili jesteś?

  By pomóc wyeliminować ukryte tendencje do sabotowania własnych wysiłków, należy się dogłębnie zając źródłem tego wewnętrznego sabotażu. Należy w pierwszym kroku uświadomić sobie ten mechanizm, w jaki sposób on powstał i jak działa.

  Zabawną kwestią na temat życia jest to,
  że jeśli odrzucisz akceptację wszystkiego poza tym co najlepsze,
  najczęściej to właśnie dostajesz.

  — W. Somerset Maugham

  Twoja wewnętrzna samoocena

  Jednym z najważniejszych kroków jaki możesz podjąć by poprawić jakość swojego życia, jest stanie się świadomym sposobu w jaki Twoja samoocena kształtuje Twoje życie. Jak możesz zmieniać te noty, które sam sobie wystawiłeś. Dla zrozumienia korzeni niskiego poczucia własnej wartości i źródła sabotażu, musisz poznać powszechną dynamikę, która ma zastosowanie w przypadku każdego człowieka na ziemi.

  Twoi rodzice lub opiekunowie, byś dostosował się do społeczeństwa, mówili Ci co jest dobre, a co jest powszechnie postrzegane jako złe lub niewłaściwe. Jeśli zachowywałeś się odpowiednio dobrze, zasługiwałeś na pochwałę od rodziców i byłeś nagradzany ich uwagą. Jeśli zachowywałeś się w sposób nieodpowiedni, otrzymywałeś brak zainteresowania i naganę. W młodym wieku nauczyłeś się więc 2 podstawowych zasad moralnych – jeśli się zachowuje dobrze, otrzymuję nagrodę a jeśli źle, zostaję ukarany.

  W świecie idealnym te reguły byłyby absolutnie w porządku i jak najbardziej na miejscu, Jednak w rzeczywistości Twoi rodzice nie zawsze zauważali to niestosowne zachowanie. Być może czasem byli zbyt zmęczeni, by zareagować na to co robiłeś. Jednak był ktoś, kto widział i zapisywał bez pomyłki każde potknięcie, jakie zrobiłeś. To byłeś Ty sam i teraz cały czas to robisz. Mając wryte w pamięć 2 zasady, zapamiętałeś każdą negatywną, złośliwą, zawistną czy okrutną myśl, jaka przebiegła przez Twój umysł.

  Tak zaczęły się problemy z poczuciem niskiej wartości.

  Jeśli nawet Twoi rodzice nie zawsze wymierzyli Ci karę, zrobiłeś to Ty sam. Często bardzo skutecznie, na całe życie, w formie auto sabotażu i samo destrukcyjnych zachowań.

  Twoja wewnętrzna samoocena

  Sabotowanie swoich własnych działań przybiera rozmaite formy jak np. rzucenie szkoły, podejmowanie nisko płatnej pracy, wybór partnera, który nęka Cię psychicznie lub fizycznie, wydawanie większych pieniędzy niż zarabiasz, popełnianie powolnego samobójstwa poprzez nadużywanie alkoholu, tytoniu czy narkotyków, udział w przestępstwie, zapracowanie się do stanu choroby lub śmierci, podejmowanie wszelkich innych aktywności, które niszczą Twoje zdrowie, relacje lub każdą inną sferę życia.

  ława i bogactwo mają swoją ciemną sferę dla tych, którzy czują, że nie zasługują na aplauz. Osoby, które osiągnęły sukces bez wchodzenia w auto destrukcję, charakteryzują się niektórymi z poniższych cech:

   

  • Ktoś z rodziny wspierał ich w poczuciu wewnętrznej wartości, samodzielności w tym, do czego dążyli,
  • Nawet jeśli byli źle traktowani, mieli przynajmniej jedną ważną osobę w życiu, nauczyciela lub członka rodziny, który ich słuchał, wspierał i darzył szacunkiem,
  • Czuli, że zasługują na to co dostali, ponieważ poświęcili się, uczyli się i pracowali konsekwentnie nad tym przez dłuższy okres czasu,
  • Rozwinęli w sobie poczucie perspektywy i podejście z humorem do siebie samych,
  • Dzielili się swoim bogactwem w określony sposób, przeznaczali środki na cele charytatywne, pracowali dla idei i wartości, w które wierzyli.

   

  Świadomie możesz pragnąć sukcesu, czytać książki, chodzić na seminaria tylko po to, by podkopywać wszystkie swoje wysiłki. Przypomnij sobie takie sytuacje, kiedy Twoi przyjaciele lub bliscy, którym ufasz, przestrzegali Cię przed czymś, ale Ty i tak zrobiłeś to pomimo wszystko.

  Oczywiście, często najlepszym rozwiązaniem jest podążanie za swoim własnym instynktem. Jednak jeśli widzisz wzorzec, który wciąż ślepo powtarzasz, pomimo wcześniejszych przykrych doświadczeń i porad życzliwych Ci ludzi, dążysz w kierunku destrukcji i tym samym sam siebie surowo karzesz.

   

  Czy rozpoznałeś jakiekolwiek aspekty wewnętrznego sabotażu w swoich działaniach lub decyzjach?

  Podziel się ze mną swoimi refleksjami jakie przyszły Ci do głowy.

Dodaj komentarz
Czy dostajesz w życiu to na co zasługujesz?Druga strona niepowodzenia, czyli dźwignia do zmiany życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *