Wykorzystuj 100% swojego mózgu.

sierpień 15, 2016
 • Czy dostajesz w życiu to, na co zasługujesz?

  Ile razy słyszałeś zdanie, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu? Czy przyszło Ci wtedy do głowy pytanie – A co z całą resztą?

  10% to dość niewiele. Czy jest to prawda? W naturze nie występuje raczej marnotrawstwo. Wszystkie gatunki znakomicie i ściśle od siebie zależą i jak to się potocznie mówi „nic w przyrodzie nie ginie”.

  Dlaczego więc „naczelny gatunek” tak marnotrawi swoje zasoby?

  Czy można coś z tym zrobić?

  Twoja perspektywa jest zawsze ograniczona do tego jak dużo wiesz.
  Poszerz wiedzę a dokonasz transformacji swojego umysłu.

  — Bruce H. Lipton

  Aktywuj swój mózg

  Odpowiedzi udziela dr. Bruce Lipton, autor popularnej książki „Biologia przekonań” w swoim krótkim filmie, który umieściłem w tym artykule. Nagrany jest w języku angielskim, więc specjalnie dla Ciebie napisałem ten tekst tłumacząc fragmenty wypowiedzi autora.

  Przekonanie, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% mózgu, to jedna z legend, która przez lata była głoszona przez liczne autorytety naukowe. Dr. Bruce Lipton wyjaśnia źródło pochodzenia tej fałszywej teorii.

  10% mózgu stanowią neurony. Pozostałe 90% wypełnia tkanka łączna. Do tej pory sądzono, że tylko neurony są komórkami funkcjonalnymi, podczas gdy cała reszta miała jedynie wspierać ich pracę. Stąd wzięło się przekonanie, że tylko neurony decydują o możliwościach naszego mózgu. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Odkryto, że tkanka łączna jest ogromnie ważna.  Hamuje i aktywuje  neurony, łączy je ze sobą i kontroluje ich aktywność. Nie jest pasywna, jak uważano, a integruje pracę całego mózgu.

  Neurony są więc jak rzeczowniki w zdaniu, podczas gdy tkanka łączna pełni rolę czasowników, przymiotników, przysłówków, przyimków.

  Dobra wiadomość! Masz przez cały czas do dyspozycji 100 % mózgu i jego pełną moc.

  Ile faktycznie wykorzystujesz? 100 % czy może tylko 10%?

  Jeśli żyjesz według starych wzorców i przyzwyczajeń, to aktywne są tylko niektóre obszary mózgu. Dr. Bruce Lipton mówi, że wtedy funkcjonują tylko określone ścieżki neuronowe i mają one preferencje w pracy tego organu. Te czynności realizujesz najczęściej w swoim codziennym życiu.

  Jeśli uda Ci się jednak zaangażować cały mózg do pracy, możesz znacząco wzmocnić swoją świadomość i zdolność do kontrolowania życia. Trzeba jednak wyjść poza utarte schematy, aby włączyć pozostały potencjał naszego wewnętrznego komputera.

  Istnieją różne sposoby, aby tego dokonać. Pomagają ćwiczenia, które można nazwać gimnastyką mózgu. Wykorzystują określoną pracę ciała do integracji pracy obu półkul mózgowych i systemu nerwowego. Lewa ręka jest kontrolowana przez prawą półkulę, a prawa ręka przez lewą półkulę. Jeśli np. przesuniesz lewą rękę na prawą stronę ciała, automatycznie zaktywuje się druga półkula. Kiedy skrzyżujesz ramiona czy nogi, obydwie półkule będą pracować jednocześnie, będąc w harmonii względem siebie.

  Lewa odpowiada za logikę, a prawa jest kojarzona z emocjami. Ludzie najczęściej funkcjonują w taki sposób, że jedna z półkul odgrywa dominującą rolę w ich życiu, decyzjach i działaniach. Dr. Bruce Lipton twierdzi, że jeśli dominuje lewa półkula, to większy sens mają rzeczy logiczne i racjonalne, a komponent emocjonalny będzie mniej aktywny. W innym wypadku, sfera emocjonalna bardziej na nas wpływa, niż logika. Proces rozpoczyna się w wieku 7-8 lat i trwa przez całe życie dorosłe.

  Możesz świadomie spowodować, że dojdzie do synchronizacji półkul mózgowych. Zaangażujesz wtedy zarówno swoją logikę, jak i emocje w tym samym czasie. Otworzysz drogę do zwiększenia zdolności uczenia się, dając możliwość załadowania do mózgu dużej ilości informacji w szybkim czasie. Będziesz myślał wtedy angażując jednocześnie komponent logiczny i emocjonalny.

  Jeśli poczujesz się zestresowany lub będziesz chciał się po prostu zrelaksować, np. wracając do domu po całym dniu pracy, znajdź chwilę czasu, skrzyżuj ręce oraz nogi i poczekaj 3-4 minuty. Zaczniesz odczuwać spokój. Zrelaksujesz się. Będziesz w stanie bardziej efektywnie pracować.

  Mogło Ci się to zdarzać do tej pory nieświadomie, np. kiedy leżałeś ze skrzyżowanymi nogami w kostkach, czytając książkę. Osiągałeś stan relaksu i jednocześnie dość sprawnie szło czytanie i zapamiętywanie. W takich sytuacjach angażujesz cały mózg.

  Możesz wykonać także inne ćwiczenia, które pokazane są w filmie, aby wzmocnić zdolność integracji swojego mózgu.

  Sięgnij po 100% swojego potencjału

  Jeśli zmieniasz swoje przekonanie i wychodzisz ze starych wzorców zachowań, aktywujesz nowe połączenia neuronowe. Taka zmiana wymaga dyscypliny, by połączenia utrwaliły się i zaowocowały nowymi nawykami.

  Kiedy robisz cały czas to samo, korzystasz tylko z części swojego potencjału i może 10% to wszystko, czego wymagasz od własnego mózgu. Stać Cię na wielkie marnotrawstwo cennych zasobów.

  Jeśli jednak sięgniesz po 100%, życie okaże się łatwiejsze, bardziej harmonijne i zdrowe.

  Kiedy używasz całej mocy systemu nerwowego, będzie on wspierał Ciebie i Twój rozwój.

  Bądź świadomy, uważny i porzuć stare schematy. Otwórz się na nowe zachowania i doświadczenia. Kreuj świadomie swoją nową, wspaniałą rzeczywistość.

   

  Na podstawie www.BruceLipton.com

Dodaj komentarz
5 kroków by skutecznie zadbać o życiową energię – paliwo napędzające do działania.Czy dostajesz w życiu to na co zasługujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *