5 kroków by skutecznie zadbać o życiową energię – paliwo napędzające do działania.

lipiec 19, 2016
 • Wybór: zawsze jest to twój następny ruch.

  — Napoleon Hill

  Czym jest energia życiowa?

  Wszystko, co żyje, funkcjonuje dzięki energii. Jest ona w nas samych i pozwala toczyć się procesom życiowym. Powoduje, że wykonujemy zwykłe czynności takie jak jedzenie, oddychanie, chodzenie a także bez niej myślenie, działanie, praca czy seks nie byłyby możliwe.

  Jak działa energia życiowa?

  Energia jest jak paliwo, które sprawia, że funkcjonujemy, żyjemy, działamy na co dzień. Powoduje, że wszystko w naszym życiu jest realne i możliwe.

  Dla lepszego zrozumienia możemy porównać człowieka do komputera. Jedną z najważniejszych części tego urządzenia jest procesor, który wszystko kontroluje i nadzoruje. U człowieka taką rolę pełni mózg. Działa na ilości energii jaką zużyłbyś do zaświecenia 10 W żarówki. Jego moc jest większa niż najszybszego i najpotężniejszego komputera, jaki do tej pory stworzył człowiek.

  Komputer sam w sobie jest mało użyteczny. Potrzebne staje się oprogramowanie którego rolę u człowieka pełni umysł. Niezbędnym warunkiem aby cały ten sprzęt zadziałał jest zasilanie. Dla komputera będzie to energia elektryczna a dla człowieka energia życiowa.

  Mając w sobie moc ciała i umysłu, możesz osiągnąć każdy cel, każde marzenie, które pragniesz. Warunkiem jest wysoki poziom energii. Jeśli jest ona niska to Twoje cele pozostaną wyłącznie w sferze niespełnionych marzeń.

  Co się dzieje kiedy mamy niski poziom energii?

  Niedobór energii życiowej prowadzi do pogorszenia samopoczucia i osłabienia odporności organizmu. Człowiek staje się podatny na choroby i infekcje. W obszarze naszej psychiki, niedobór energii przejawia się w postaci chronicznego zmęczenia, wysokiego poziomu stresu, zaburzonej koordynacji ruchowej czy też spowolnionych reakcji. Pogarsza się koncentracja uwagi, pamięć, spada kreatywność. Stajemy się apatyczni , roztargnieni, trudno jest podejmować ważne decyzje czy działania.

  Jak to się dzieje, że spada nam poziom energii?

  Zdarza się, że nasze ciało, na skutek długotrwałego stresu, braku ruchu, snu czy niewłaściwego odżywiania, zaczyna dużo gorzej funkcjonować. Często własne przekonania i myśli wciągają nas w sytuacje wywołujące cierpienie i chaos w naszym życiu.

  Kolejną kwestią są skumulowane emocje, takie jak złość, żal, depresja czy frustracja, które powodują, że z naszą psychiką i ciałem nie dzieje się zbyt dobrze.

  Jeśli nie realizujemy swoich celów i marzeń, nie wiemy po co żyjemy to towarzyszy nam poczucie braku sensu i spełnienia w życiu.

  Często spotykamy także ludzi, którzy są tak negatywni, że potrzebują energii innych by funkcjonować. Osoby takie rozmawiając z Tobą przez cały czas narzekają i złorzeczą na wszystko dookoła.

  Zwykle w każdym z tych przypadków czujesz jakby ktoś wyssał z Ciebie energię.

  Jak podnieść poziom swojej energii życiowej?

  Jest wiele sposobów, które można zastosować. Szerzej mówię o tym na szkoleniu.

  Wymienię kilka bardzo prostych metod, które możesz natychmiast wypróbować:

  • Muzyka – włącz muzykę o wyraźnym rytmie np. rock, zacznij poruszać się i śpiewać przez co najmniej 3 minuty. Poczujesz przepływ adrenaliny i pobudzisz się a Twoja energia wzrośnie.
  • Krótka drzemka – maksymalnie 5-10 minut. Dłuższe spanie będzie miało efekt odwrotny a zmęczenie utrzyma się do końca dnia.
  • Pij duże ilości wody – odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia.
  • Trzymaj się z daleka od toksycznych ludzi wampirów energetycznych – przestań zadawać się z osobami, które zajmują się ciągłym narzekaniem na cały świat.
  • Aktywuj swoje ciało – podskakuj, biegaj, tańcz, ćwicz – wykonuj ruch angażujący Twoje ciało przez kilka do kilkunastu minut, nawet kilka razy dziennie.

  Co się dzieje kiedy mamy wysoki poziom energii?

  Kiedy masz wysoki poziom energii dzieją się same fantastyczne rzeczy. Ciało wykazuje świetną motorykę i koordynację ruchów, umysł działa sprawnie i jest bardzo aktywny.

  Masz dobre samopoczucie a organizm jest odporny na choroby.

  We wszystkim co robisz dostrzegasz szanse i możliwości a trudne sytuacje wydają się bardziej możliwe i łatwiejsze do rozwiązania. Wykazujesz większą odwagą, zdecydowaniem i pewnością siebie. Inne osoby to wyczuwają i podchodzą do Ciebie z większym szacunkiem unikając konfliktów lub prób zdominowania Cię.

  Kiedy masz do wykonania jakieś wyjątkowo wyczerpujące zadanie, spotkanie z wymagającą osobą, trudne negocjacje, powinieneś maksymalnie podnieść poziom swojej energii.

  Pamiętaj, wyższa energia zawsze bierze górę.

  Jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach? Jak dbasz o swój wysoki poziom energii? Podziel się swoimi odczuciami i doświadczeniami.
Dodaj komentarz
Emocje warte Oskara czyli 5 rzeczy, których uczy nas film „W głowie się to nie mieści” na temat emocjiWykorzystuj 100% swojego mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *