Wartości, czyli nasz życiowy kompas.

grudzień 14, 2015
 • Twoje przekonania staną się Twoimi myślami,
  Twoje myśli staną się Twoimi słowami,
  Twoje słowa staną się Twoimi działaniami,
  Twoje działania staną się Twoimi nawykami,
  Twoje nawyki staną się Twoimi wartościami,
  Twoje wartości staną się Twoim przeznaczeniem.

  — Mahatma Gandhi

  Klucz do spełnionego i inspirującego życia

  Czy zastanawiałeś się kiedyś...

  …co może być tym najważniejszym krokiem, jaki doprowadzi Cię do inspirującego i spełnionego życia o jakim marzysz?

  Jeśli miałeś okazje do przemyśleń na ten temat, to może przychodziły Ci odpowiedzi takie jak: „Powinienem zacząć oszczędzać pieniądze, mieć lepszą pracę, znaleźć życiowego partnera, naprawić moje małżeństwo, rozpocząć duchowe praktyki czy też zadbać o swoje zdrowie.
  Każdy z wymienionych elementów może pomóc w stworzeniu lepszej jakości życia. Jednak żaden, sam w sobie, nie będzie kluczem do Twojego życiowego spełnienia. Nie doprowadzi Cię nawet w jego pobliże.

  Zapytasz dlaczego?

  Dlatego, że aż do momentu, w którym zrozumiesz co jest dla Ciebie największą życiową wartością, kim naprawdę jesteś, co jest Twoim prawdziwym celem , inspirujące, bogate dające poczucie spełnienia życie będzie Cię unikać.
  Znacznie szybciej zdarzy się tak, że będziesz żył w sposób, jaki zaproponuje Ci ktoś inny, próbując podążać za czyimiś wartościami i priorytetami. Niezależnie czy będzie to Twój rodzic, partner, dziecko, nauczyciel czy przełożony.
  Tym samym znajdziesz najlepszą receptę na życiową frustrację – pracę, która nigdy w pełni Cię nie usatysfakcjonuje czy też relację, która prowadzi do stagnacji i braku zrozumienia.

  Ciekawa perspektywa, nieprawdaż?

  Co powiesz jednak na to, że Ty żyjesz już według swoich najwyższych wartości ale jesteś ich kompletnie nieświadomy i nie doceniasz tego, czym one są i co wnoszą do Twojego życia.
  Jeśli jest tak w istocie, to w tym leży przyczyna Twojego braku możliwości doświadczenia całej pełni wspaniałych nagród, jakie przynoszą Twoje codzienne działania.
  Nasze najwyższe wartości są kluczem, pomagającym nam określić i zrealizować cele. Budzi nas na szanse i możliwości, które inaczej pewnie byśmy przegapili. Dzięki temu, podążając za wartościami, jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni nasze fizyczne, mentalne i duchowe moce, jakie mamy w sobie od urodzenia. Kiedy określisz, co stanowi Twoje najwyższe wartości, stajesz się posiadaczem owego klucza do życia swoim inspirującym przeznaczeniem. Sens życia stanie się przejrzysty i zrozumiały.

  Stworzysz karierę, gdzie każdy dzień będzie jak wakacje, z całą radością, swobodą i relaksem. Tak może się czuć tylko ktoś, kto w pełni kocha to, co robi.
  Pamiętam rozmowę z lekarzem w prywatnej klinice zajmującej się medycyną stylu życia. Powiedział coś, co dokładnie zapamiętałem:

  Odkąd tu pracuje, czuję jakby stało się coś magicznego. Mogę robić to, co kocham, co mnie pasjonuje w czasie swojej pracy a nie tylko wieczorami i to od czasu do czasu. Codziennie czuję wielką radość jadąc do pracy. Mogę żyć swoją pasją.

  Będziesz w stanie także znaleźć życiowego partnera, którego szukasz lub uda Ci się dokonać transformacji obecnego związku w relację pełną intymności, bliskości i partnerstwa.
  Możliwe stanie się aktywowanie Twojego wyjątkowego geniuszu, osiągnięcie finansowej niezależności czy też wysokiego poziomu życiowej witalności.

  Innymi słowy, znajdziesz się na prostej drodze do realizacji swoich wizji, wypełniając cel, dla którego się urodziłeś. Zrozumienie swoich najwyższych wartości i wykorzystanie ich do osiągania kluczowych celów jest esencją transformacji życia z cichej desperacji na życie pełne inspiracji.

  Źródło wartości.

  Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących naszych wartości jest fakt, że odzwierciedlają one to, co odczuwamy jako brak w życiu i związane z tym trudności, wyzwania, smutek i poczucie pustki. To, co uważamy za brak, stwarza potężny głód uzyskania tej dokładnie rzeczy. Uczucie takie tworzy w nas odpowiednią wartość, która nami kieruje do momentu, aż poczujemy w tym obszarze spełnienie.

  Kiedy byłem nastolatkiem, największe wyzwanie stanowiło dla mnie nawiązanie rozmowy z drugą osoba, wyrażenie tego, co myślę i czuję. W pewnym momencie zaczęło mi to bardzo przeszkadzać na tyle, że postanowiłem podjąć kroki aby sobie z tym poradzić.
  Wyobraziłem sobie jak chciałbym by wyglądała moja komunikacja z ludźmi. Zobaczyłem siebie jak swobodnie i z radością nawiązuje kontakty, jestem interesującym rozmówcą, którego inni słuchają. Następnie metodą prób i błędów zacząłem realizować swoją wizję. Zajęło mi to kilka lat, skupiałem na tym wiele uwagi i energii, co stało się dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy w moim życiu.

  Mówić, przekazywać wiedzę, dzielić się doświadczeniami i uczyć ludzi jak odnaleźć i realizować cel życia. Pokonanie wyzwania sprawiło, że stało się to moją wartością i przerodziło się w jeden z najważniejszych dla mnie priorytetów.

   

  Po pierwsze, kiedy próbujesz żyć wartościami innych, często mówisz – „powinienem zrobić to”, „muszę zrobić tamto”. Kiedy nie uda ci się zrobić tego co „powinieneś”, doświadczasz całej skali negatywów – złości, obwiniania, krytyki – skierowanych do siebie samego. Dzieje się tak dlatego, że robiąc coś, co nie jest to tak naprawdę twoim priorytetem , podejmujesz próbę wbrew sobie. Odczuwane negatywy są jednak prezentem – wskazówką by poszukać swoich własnych wartości i celów.

  Kiedy żyjesz i działasz według własnych wartości, mówisz „kocham to robić” czy też „to mnie inspiruje”. Wyrażasz entuzjazm, radość, wdzięczność mówiąc o tym czego dokonujesz.

  Żyj swoimi wartościami.

  Tworzenie i podążanie za swoimi wartościami to proces bez końca. Kiedy żyjemy w pełni swoim życiem, dzieje się tak, że po wypełnieniu jednej pustki, pokonaniu wyzwania, pojawia się następne, skłaniając Cię do podjęcia nowego wysiłku. Tworzysz na tej drodze nowe wartości. Czasem niektóre tematy wydają się niemożliwe do spełnienia. Może się zdawać, że nie starczy życia aby tego dokonać.

  Realizując swoje cele i żyjąc najwyższymi wartościami, stajemy się „wielcy” i ta wielkość napędza nas do jeszcze bardziej intensywnego działania na co dzień.
  Wartości ulegają zmianom w ciągu życia. Niektóre pozostają, gdyż stanowią esencję tego, kim jesteś. To, co postrzegasz jako pustkę czy brak, determinuje Twój system wartości a on z kolei nadaje kształt Twojemu życiu.

  Dlatego zrozumienie jakie są Twoje najwyższe wartości i organizacja swojego życia w taki sposób, aby za nimi podążać, stanowi cały sekret spełnionego i inspirującego życia.

  Czy wiesz jakie wartości kierują Twoim życiem? Czy jesteś świadomy celu swojego życia i Twojego powołania? Podziel się ze mną swoimi przemyśleniami i refleksjami.
Dodaj komentarz
Potęga uczciwej wymiany, czyli 4 zasady prowadzące do bogactwaEmocje warte Oskara czyli 5 rzeczy, których uczy nas film „W głowie się to nie mieści” na temat emocji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *